Bezpieczne przechowywanie haseł

Nasz umysł przechowuje wiele loginów, haseł, pinów i odpowiedzi na pytania weryfikacyjne do różnego rodzaju serwisów społecznościowych, kont mailowych, kont powiązanych z komputerami czy smartfonami. Przy tworzeniu nowego konta każdy z nas zastanawia się jakiego hasła użyć czy standardowe wystarczy “Jasio1999” czy może coś nowego skomplikowanego “HSIq#x%w^d3_29”, jeśli wybór pada na skomplikowany zestaw znaków otwieramy notatnik Windows i wklejamy do niego nasze nowe tajne i skomplikowane hasło. Przed zapisaniem jeszcze dodajemy login i skrót np. “fb” aby nie zapomnieć do czego służy. Taki plik zapisujemy w folderze “Ważne hasła” i mamy poczucie bezpieczeństwa – nic bardziej mylnego.

Bezwzględnie do strategicznych kont należy używać haseł składających  się z dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych typu # $ _ & – + ( ) @ % * ( ) , itp. Odradzamy używania znaków dialektycznych ą ś ć ż ź ó ł itp. gdyż mogą one źle być interpretowane przez algorytmy szyfrujące w związku z różnymi systemami kodowania znaków. Bezwzględnie ważnych haseł nie należy przechowywać w jawnych plikach na komputerze, smartfonie czy w chmurze internetowej. Pamiętajmy również, że często do zmiany ważnego hasła wystarczy dostęp do skrzynki mailowej i tu uwaga – hasło do poczty mailowej​ powinno być bezpieczne. Dobrym zwyczajem, który bardzo rzadko jest praktykowany są okresowe zmiany haseł. Jest wiele programów oferujących zapamiętywanie haseł i ich wygodne późniejsze użytkowanie przy mało istotnych hasłach można sobie ułatwić życie jednak nie polecamy używania ich do kont bankowych i innych innych ważnych systemów informatycznych. Pamiętajmy również o używaniu unikalnych haseł, nie używamy, jednego tego samego hasła do wszystkich portali – systemów.

Dobre hasło:

  1. Składa się z co najmniej 12 znaków (więcej znaków większe bezpieczeństwo)
  2. Zawiera duże litery
  3. Zawiera małe litery
  4. Zawiera cyfry
  5. Zawiera znaki specjalne @#$_&-+()/?!;:’”* itp.
  6. Nie zawiera znaków dialektycznych typu: ą ę ś ć ź ż ł ó.
  7. Nie używamy adresów, dat kalendarzowych imion, peseli, nipow, regonów itp.
  8. Nie używamy generatorów haseł ze stron internetowych

Przykładem dobrego hasła jest np.: 2t&Z9!vXIHDl6.g8bi-h Oczywiście zapamiętanie takiego hasła jest bardzo trudne. Do złamania tego typu hasła np. metodą brute force potrzebna jest bardzo duża moc obliczeniowa i wiele czasu – obecnie praktycznie niewykonalne w rozsądnym czasie.

Aby uprościć sobie zapamiętanie złożonego hasła można użyć kilku słów połączonych określonymi sugestywnymi znakami lub użyć różnych języków bądź zdania, które będzie tylko dla nas oczywiste, itp. np.: Nowa.Praca&Du^eMozliwo$ci.

Ważne hasła które powinniśmy szczególnie chronić:

  1. Hasła i piny do banków i kart płatniczych 
  2. Hasło do naszego routera, do naszej sieci Wi-Fi
  3. Hasło do głównej skrzynki mailowej powiązanej z bankiem, kontaktami, kalendarzem, kopią telefonu itp.

Gdzie nie przechowujemy ważnego hasła:

  1. Nie przyklejamy na ramce monitora smartfona tebletu
  2. Nie zapisujemy na baterii w telefonie
  3. Nie przypinamy na tablicy korkowej w firmie
  4. Nie przechowujemy w nieszyfrowanej chmurze internetowej
  5. Nie zapisujemy w jawnych plikach na komputerze
  6. Nie używamy przeglądarki do zapamiętywania ważnych haseł

Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookie
ROZUMIEM