Bezpieczne przechowywanie haseł

Nasz umysł jest zapchany loginami, pinami, hasłami do różnego rodzaju kont bankowych, serwisów społecznościowych czy kont mailowych. Każdy zastanawia się jak i gdzie przechowywać te wrażliwe dane, przy wpisywaniu zawsze zastanawiamy się czy użyć już znanego hasła czy może jakieś inne trudniejsze. Bezwzględnie do strategicznych kont należy używać haseł składających  się z dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych typu # $ _ & – + ( ) @ % * ( ) , itp. Odradzamy używania znaków dialektycznych ą ś ć ż ź ó ł itp. gdyż mogą one źle być interpretowane przez algorytmy szyfrujące w związku z różnymi systemami kodowania znaków. Bezwzględnie ważnych haseł nie należy przechowywać w jawnych plikach na komputerze, smartfonie czy w chmurze internetowej. Pamiętajmy również, że często do zmiany ważnego hasła wystarczy dostęp do skrzynki mailowej i tu uwaga – hasło do poczty mailowej​ powinno być bezpieczne. Dobrym zwyczajem, który bardzo rzadko jest praktykowany są okresowe zmiany haseł. Jest wiele programów oferujących zapamiętywanie haseł i ich wygodne późniejsze użytkowanie przy mało istotnych hasłach można sobie ułatwić życie jednak nie polecamy używania ich do kont bankowych i innych innych ważnych systemów informatycznych. Pamiętajmy również o używaniu unikalnych haseł, nie używamy, jednego tego samego hasła do wszystkich portali – systemów.

Dobre hasło:

 1. Składa się z co najmniej 8 znaków (więcej znaków większe bezpieczeństwo)
 2. Zawiera duże litery
 3. Zawiera małe litery
 4. Zawiera cyfry
 5. Zawiera znaki specjalne @#$_&-+()/?!;:’”* itp.
 6. Nie zawiera znaków dialektycznych typu: ą ę ś ć ź ż ł ó.
 7. Nie używamy adresów, dat kalendarzowych imion, peseli, nipow, regonów itp.
 8. Nie używamy generatorów haseł ze stron internetowych

Przykładem dobrego hasła jest np.: 2tw&Z9!vXOpIHDl6.g8KPbi-h Oczywiście zapamiętanie takiego hasła jest bardzo trudne. Do złamania tego typu hasła np. metodą brute force potrzebna jest bardzo duża moc obliczeniowa i wiele czasu – obecnie praktycznie niewykonalne.

Aby uprościć sobie zapamiętanie złożonego hasła można użyć kilku słów połączonych określonymi sugestywnymi znakami lub użyć różnych języków bądź zdania, które będzie tylko dla nas oczywiste, itp. np.: ODDZIS_Nowa.Praca&Duze$Mozliwosci, ODDZIS_Nowa.Sluzbo&Velik$Mozliwosci

Ważne hasła które powinniśmy szczególnie chronić:

 1. Hasła i piny do banków i kart płatniczych 
 2. Hasło do naszego routera, do naszej sieci Wi-Fi
 3. Hasło do głównej skrzynki mailowej powiązanej z bankiem, kontaktami, kalendarzem itp.

Gdzie nie przechowujemy ważnego hasła:

 1. Nie przyklejamy na ramce monitora smartfona tebletu
 2. Nie zapisujemy na baterii w telefonie
 3. Nie przypinamy na tablicy korkowej w firmie
 4. Nie przechowujemy w nieszyfrowanej chmurze internetowej
 5. Nie zapisujemy w jawnych plikach na komputerze
 6. Nie używamy przeglądarki do zapamiętywania ważnych haseł