Bezpieczeństwo w sieci

I. Nie ufaj osobom poznanym w sieci!

Musisz pamiętać, że nie każda osoba poznana w internecie jest tym za kogo się podaje. Nie istnieje reguła, która powie nam kto jest prawdziwy, a kto fałszywy, dlatego ważne jest żeby nie podawać mu prywatnych informacji i nie być wobec niego zbyt ufnym. Jest to zasada, która jest szczególnie skierowana do dzieci i młodzieży, ale także do nieco starszych użytkowników.

II. Zabezpiecz swój komputer!

Zapewne masz świadomość, że istnieje wiele stron internetowych, tak samo jak istnieje wiele wirusów i wielu hakerów. Ważne jest więc abyś odpowiednio zabezpieczył swój komputer przed zagrożeniami z sieci. Pamiętaj aby skanować komputer dobrym oprogramowaniem antywirusowym i nie instalować oprogramowania z nieznanych źródeł.

III. Nie podawaj swoich danych!

Pamiętaj aby nie podawać swoich prywatnych danych osobom niegodnym zaufania – poznanym przez internet czy rozmowę telefoniczną. Musisz mieć na uwadze, że rejestrowanie się na różnych portalach i sklepach jest również ryzykowne. Mimo iż większość stron, sklepów jest dobrze zabezpieczana ( certyfikaty SSL czy szyfrowane bazy danych ), może się zdarzyć, że twoje dane w jakiś sposób wyciekną i ujrzą światło dzienne oraz wpadną w niepowołane ręce,  co jest dla ciebie jak najbardziej nie korzystne. Jeśli rejestrujesz się na jakimś portalu podawaj tylko dane wymagane, pamiętaj aby używać różnych haseł.

Błędy aplikacji – wirusy – konflikt aktualizacji
Systemy przetwarzania danych – statystyka, analiza
Programowanie Algorytmy
Programowanie i przetwarzanie danych cyfrowych
Bezpieczne systemy – programy antywirusowe

IV. Nie otwieraj załączników i plików nieznanego typu!

Podczas swojej wędrówki po internecie, możesz natknąć się na wiele odnośników, załączników i plików, szczególnie ważne jest abyś ich nie otwierał jeśli są one nieznanego pochodzenia. Możesz przez nieostrożność pobrać groźnego wirusa na swój komputer, stracić prywatność swoich danych, lub nawet stracić kontrolę nad swoim sprzętem. 

V. Nie każda informacja pozyskana w internecie musi być prawdziwa!

Musisz mieć na uwadze, że nie każda informacja, którą możesz znaleźć w internecie jest prawdziwa. W internecie istnieje wiele fake newsów oraz nieprawdziwych – niesprawdzonych teorii, dlatego ważne jest aby w trakcie poszukiwania informacji na dany temat, korzystać z zaufanych źródeł.   

VI. Aktualizacje są potrzebne!

Mimo iż często obawiamy się wszelkich aktualizacji, które pojawiają się w naszym komputerze, telefonie czy tablecie, musisz wiedzieć, że są one często naprawdę potrzebne. Poprawiają bezpieczeństwo i stabilność pracy urządzeń. Przed wykonaniem aktualizacji warto wykonać kopie zapasową ważnych dla nas danych.

Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookie
ROZUMIEM